TÜRKÇE / ENGLISH
Firma
  Tarihçe  
 

NEMTAŞ DENİZCİLİK

Türkiye İş Bankası'nın bir iştiraki olan NEMTAŞ Denizcilik Dünya çapında kaliteli ve güvenli gemi işletmeciliği veren bir kuruluştur. Kuru yük gemilerimizle kömür, demir cevheri ve tahılın yanında boksit, fertilayzer ve demir-çelik ürünlerini de taşımaktayız.

Şirketimiz 1981 yılında İzmir-Aliağa’da üçüncü şahıslara limancılık hizmeti vermek amacı ile kurulmuştur. İlerleyen yıllarda limancılık hizmetinin yanına brokerlik, antrepoculuk, gemi acenteliği ve gemi söküm gibi dallar da eklenmiştir.

1988 de tümüyle İş Bankası kontrolüne geçen şirketimiz 1995 yılında ilk gemisi M/V NEMTAŞ’ı alarak armatörlüğe de adım atmıştır. 1990’ların sonuna gelindiğinde, grup şirketleri içinde yer alan İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.’ye ait gemilerin de işletmesini yaparak dört gemilik bir filoya ulaşmıştır.

2000’li yıllar NEMTAŞ’ın hızla büyüyerek faaliyet alanlarını çeşitlendirmesi açısından bir dönüm noktasını oluşturur.  Bu faaliyetlerden bazıları; Petrol Ofisi deniz taşımalarını yapmak üzere 3 adet tankerin alımı, Türkiye’nin ilk özel limanı olan Gemport’un %51 hissesine iştirak edilmesi, Aliağa’da gemi söküm faaliyetlerine başlanması olarak sıralanabilir. Artık NEMTAS dünya deniz sektöründe küresel anlamda deneyimli bir firma haline gelmiştir. 

2001 yılnda ilk yeni inşa gemimiz M/V NEMTAŞ-1’in alımını sırasıyla M/V NEMTAŞ-2, M/V NEMTAŞ-4, M/V KARŞIYAKA ve M/V 26 AĞUSTOS gemileri izlemiştir. Şu anki tonajımız 252.959 DWT’dur. 

2007 yılından itibaren başlatılan yeniden yapılanma ve kurumsal kimlik çalışmaları ile birlikte şirketimiz hız kesmeden, gelişen denizcilik sektöründeki saygın yerini daha da sağlamlaştırmak,  filosunu genişletmek için şimdiye kadar kazandığı deneyimi değişen üst yönetimin de anlayışı ile birleştirerek var gücüyle çalışmaya devam etmektedir.

Kilometre taşları

  • 1981    İzmir-Aliağa’da bir liman şirketi olarak kuruldu,
  • 1988    Türkiye İş Bankasına katıldı,
  • 1995    İlk gemimiz: M/V NEMTAŞ alındı,
  • 2000    Gemport Limanın %51 hissesi alındı,
  • 2001    İlk yeni inşa handymax gemimiz: M/V NEMTAŞ-1 alındı,
  • 2007    Yeniden yapılanma gerçekleştirildi,
  • 2008    Son gemimiz bir supramax: M/V  26 AĞUSTOS alındı,